Jak dbać o samochód zimą?

2018-12-04 R M

Kiedy przychodzi zima, dbanie o stan samochodu staje się wyjątkowo uciążliwe. Niskie temperatury sprawiają, że w przypadku umycia auta i pozostawienia go na dworze niszczą się uszczelki, zamarzają zamki, a woda gromadząca się w szczelinach może doprowadzić do powstawania wielu innych szkód. Z drugiej strony opady, błoto, śnieg czy sól z dróg sprawiają, że samochód szybko się brudzi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zimą musimy całkowicie zrezygnować z mycia karoserii?

Mycie auta własnoręcznie

Oczywiście o wygląd samochodu możemy zadbać również zimą, warto jednak zrobić to w odpowiedni sposób. Jeśli zamierzamy sami umyć samochód, należy sprawdzić wcześniej prognozę pogody i wybrać do tego dzień, w którym temperatura będzie dodatnia. Dla pewności jednak po opłukaniu auta, warto wytrzeć je do sucha, szczególną uwagę poświęcając uszczelkom, klamkom oraz wszystkim szczelinom, w których może zgromadzić się woda. Dodatkowo przed rozpoczęciem mycia należy też zabezpieczyć uszczelki silikonem lub wazeliną techniczną. Umyty pojazd warto wstawić do garażu, by nagły atak mrozu nie spowodował problemów, np. z zamarzaniem zamków.

A może myjnia?

Możemy też zdecydować się na czyszczenie samochodu na myjni. Wtedy jednak najlepiej postawić nie tylko na mycie i płukanie, ale na cały pakiet, obejmujący również suszenie i woskowanie auta. Pozwoli to nie tylko ochronić samochód przed uszkodzeniami, które mogłaby spowodować zamarzająca woda, ale też dodatkowo zabezpieczy przed korozjami powodowanymi przez sól drogową oraz uszkodzeniami od piasku rozsypanego na jezdni. Dodatkowo zaś sprawi, że samochód będzie lśniący i bardziej odporny na zabrudzenia.

Wnętrze auta też jest ważne

Zimą warto też pomyśleć o wymianie dywaników na gumowe. Znacznie łatwiej usunąć z nich błoto, wodę i wszystkie zabrudzenia, które wnosimy ze sobą do auta, gdy warunki pogodowe są niesprzyjające. Nie wymagają one czasochłonnego czyszczenia czy ciągłego suszenia – roztopiony śnieg możemy usunąć z nich w mgnieniu oka. Dobrym pomysłem jest też założenie w aucie pochłaniacza wilgoci, który zapobiegnie zaparowaniu szyb.

Warto mieć

Oczywiście zimą warto też zaopatrzyć się w dobrą skrobaczkę i szczotkę oraz odmrażacz do szyb, które pomogą w usunięciu szronu i śniegu z auta. W ten sposób, by oczyścić samochód, nie będziemy musieli korzystać z przypadkowych przedmiotów mogących zarysować karoserię.