Jak dbać o wtryskiwacze?

2019-01-30 R M

Dbałość o stan wtryskiwaczy ma naprawdę duże znaczenie. Od tego, czy działają poprawnie, zależy bowiem wiele innych kwestii, np. zużycie paliwa czy właściwa praca silnika. W jaki sposób dbać o nie, by jak najdłużej były sprawne i nie sprawiały kłopotu?

Dobra jakość paliwa

Bardzo istotną kwestią wpływającą na szybkość zużywania się wtryskiwaczy jest jakość paliwa. Paliwo niskiej jakości z niesprawdzonych stacji benzynowej ma wiele zanieczyszczeń, które, w połączeniu ze zbierającymi się stopniowo w zbiorniku drobinkami rdzy, są pompowane do układu zasilania. Powinny one zatrzymać się na filtrze paliwa, jednak nigdy nie zbiera on wszystkich zanieczyszczeń. Część z nich przedostaje się do wtryskiwaczy i tam powoli powoduje ich zatykanie. W wyniku tego po pewnym czasie przestają one działać poprawnie – zawory nie są w stanie zupełnie się otworzyć ani zamknąć. To zaś powoduje zwiększone zużycie paliwa, a nawet utratę mocy.

Stosowanie środków rozrzedzających

Niezależnie od tego, jak dobrej jakości paliwo będziemy stosować, w zbiorniku będą jednak zbierały się pewne zanieczyszczenia. Aby nie przedostawały się one do wtryskiwaczy, warto więc używać specjalnych środków, które mają na celu rozrzedzenie substancji stałych znajdujących się w paliwie oraz wypłukiwanie zanieczyszczeń przedostających się do wtryskiwacza. Wystarczy odpowiednią, zalecaną przez producenta dawkę takiego preparatu dolać do do baku, kiedy tankujemy paliwo. Ważne jednak, by wybrany środek był odpowiedni do rodzaju silnika naszego auta. W razie wątpliwości, który specyfik wybrać, najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcę.

Pełny bak

Kiedy wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy jeździć samochodem, najlepiej pozostawić go z pełnym bakiem. Dzięki temu znacznie ogranicza się wytrącanie wody w zbiorniku. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż dzięki temu metal, z którego zrobiony jest bak, nie koroduje, a rdza nie wpada do paliwa. W ten sposób znacznie mniej zanieczyszczeń dostaje się do układu zasilania silnika.

Regularna wymiana filtra

Jak już zostało wspomniane, filtr paliwa jest główną ochroną wtryskiwaczy przed zapychaniem się i niszczeniem. Dlatego ważne jest, by regularnie go wymieniać. Okres, co jaki powinniśmy to robić, powinien być określony przez producenta. Kupując nowy filtr, należy brać pod uwagę tylko produkty sprawdzonych producentów, co gwarantuje, że zakupione urządzenie będzie dobrze spełniało swoją funkcję.

Oczywiście mimo wszystko części zużywają się w wyniku eksploatacji i po pewnym czasie mogą przestać działać poprawnie. Dlatego w pewnym momencie konieczna może stać się regeneracja wtryskiwaczy diesel.