Na czym polega regeneracja wtryskiwaczy?

2019-03-01 R M

Wymiana wtryskiwaczy na nowe to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena ta jest tak kolosalna, że przytłacza większość kierowców, którzy muszą mierzyć się z ich awarią. Dlatego też coraz więcej firm oferuje dużo tańszą opcję niż kupno nowych części – mianowicie regenerację wtryskiwaczy. Na czym ona jednak właściwie polega?

Komu zlecić regenerację?

Regeneracja wtryskiwaczy wcale nie jest prostym zadaniem i nie można łudzić się, że prawidłowo przeprowadzi ją mechanik niemający odpowiedniego sprzętu ani doświadczenia. Aparatura pozwalająca na odpowiednią diagnozę problemu i naprawę uszkodzonych podzespołów, jest bardzo złożona i kosztuje nawet setki tysięcy złotych. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że korzystanie z tak zaawansowanego technologicznie sprzętu wymaga praktyki i specjalistycznej wiedzy. Dlatego jeśli decydujemy się na regenerację wtryskiwaczy, kluczową kwestią jest znalezienie firmy cieszącej się doskonałą opinią i dysponującą odpowiednim sprzętem.

Jak przebiega proces regeneracji?

Pierwszym krokiem przy regeneracji jest wyjęcie całego kompletu wtryskiwaczy z auta. Nawet jeśli wstępne oględziny wskazują, że awarii uległ tylko jeden z nich, to należy pamiętać, że przyczyna, która spowodowała jego nieprawidłowe funkcjonowanie, działała również na pozostałe części. Dlatego konieczna jest wnikliwa kontrola, czy szkody nie są większe, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Następnie wyjęte wtryskiwacze zostają rozebrane na części i starannie oczyszczone. Nie jest to jednak zadanie tak proste, jak mogłoby się wydawać. Profesjonalne firmy używają do tego celu specjalnych mikroskopów, które pozwalają na wykrycie zanieczyszczeń niewidocznych gołym okiem, oraz wielu innych skomplikowanych urządzeń, np. maszyny do czyszczenia ultradźwiękami. Wszystko to oczywiście w warunkach sterylnej czystości. Potem następuje ocena, które części wtryskiwaczy są niesprawne i muszą zostać wymienione – to jest moment, w którym specjalista może ocenić, jaki będzie koszt regeneracji. Jeśli klient zaakceptuje podaną cenę, następuje wymiana zużytych i uszkodzonych podzespołów, a wtryskiwacze poddawane są testom diagnostycznym, które mają ocenić ich stan. Dopiero gdy regenerowane części odzyskują całkowitą sprawność, a szczelność i dynamika wtrysku są zadowalające, możliwe jest ponowne zamontowanie części w samochodzie.

Dlaczego regeneracja się opłaca?

Choć proces regeneracji wtryskiwaczy jest skomplikowany i potrzeba doświadczonego specjalisty oraz drogiego sprzętu, by został przeprowadzony prawidłowo, pozwala on zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, zaś jego efekty są porównywalne z tymi, jakie osiąga się, wymieniając wtryskiwacze na nowe.