Wtryskiwacz to urządzenie, którego awaria może być bardzo kosztowna. Wymiana tej części to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (nawet do 2000 zł za wtryskiwacz plus opłaty u mechanika), jednak może się okazać, że kupno tylko tego urządzenia nie wystarczy. Niesprawny wtryskiwacz może spowodować szereg innych awarii, które pochłoną kolejne tysiące. Dlatego warto być uczulonym na jego pracę i mieć świadomość, jakie objawy podczas jazdy mogą świadczyć o tym, że konieczna jest jego naprawa.
Do czego służą wtryskiwacze?
Zadaniem wtryskiwaczy jest podawanie dawki paliwa do komory spalania. Nad tym procesem czuwa komputer, który precyzyjnie ustala ilość paliwa konieczną w danym momencie do użytkowania samochodu. Zapotrzebowanie to może być różne w zależności od np. stylu jazdy kierowcy (czy jest spokojny, czy dynamiczny). Podane paliwo zapala się pod wpływem sprężonego powietrza, przy zimnym silniku dodatkowo przy pomocy świecy żarowej. Jednak ten układ działa tylko do czasu. Prędzej czy później wtryskiwacze zużywają się i zaczynają szwankować. Czas, po jakim to się dzieje, może się różnić w zależności od tego, jakiej firmy jest wtryskiwacz oraz jakości paliwa, które tankujemy. Szacuje się jednak, że najczęściej dzieje się to po przejechaniu 150 tysięcy kilometrów.
Po czym poznać, że wtryskiwacze wymagają naprawy?
Na szczęście wtryskiwacze z reguły nie psują się w jednej chwili i w porę możemy zareagować, jeśli wychwycimy symptomy, że paliwo nie jest już dostarczane w odpowiednich dawkach. Najbardziej oczywistym jest zapalenie się kontrolki „check engine” lub, w przypadku nowych modeli aut, kontrolki informującej o awarii wtryskiwaczy. Warto jednak także zwrócić uwagę, czy przy gwałtownym wciskaniu gazu nie pojawia się więcej dymu niż zazwyczaj lub czy znacznie nie wydłużył się czas rozruchu. Niepokojącymi objawami są także drgania, które pojawiają się zazwyczaj, gdy jesteśmy na biegu jałowym, czy nierówna praca zaraz po odpaleniu zimnego silnika. Warto też zwracać uwagę, czy nie zwiększyło się znacząco zużycie paliwa, co może mieć miejsce, gdy podawane jego ilości się zmieniają.
Czy wtryskiwacze można naprawić?
Niesprawnie pracujące wtryskiwacze możemy naprawić, kluczowy jest jednak czas reakcji. Gdy szybko zauważymy nieprawidłowości w pracy, możemy poddać wtryskiwacz regeneracji i wymienić tylko te jego części, które są zużyte. Jeśli zdecydujemy się na regenerację, specjalista wymontuje urządzenie, rozbierze je na części, a następnie dokładnie oczyści i sprawdzi, czy poszczególne jego elementy nie uległy uszkodzeniom mechanicznym lub nie są skorodowane i wymieni te, które dłużej nie nadają się do pracy. Następnie po złożeniu urządzenia przeprowadzi testy, by upewnić się, czy wtryskiwacz działa poprawnie. Ta opcja jest o tyle opłacalna, że koszty regeneracji wtryskiwaczy Diesel są kilkukrotnie niższe niż wymiana całego urządzenia.