Czym jest regeneracja alternatora?
Alternator jest jednym z podstawowych elementów, który wchodzi w skład układu elektrycznego w samochodzie. Jest odpowiedzialny za ładowanie akumulatora podczas pracy silnika, gdzie zamienia energię mechaniczną w prąd, który jest wykorzystywany w procesie doładowywania akumulatora, ale przede wszystkim do bieżącego zasilania pracy osprzętu.
W związku z tym, poruszanie się pojazdem bez sprawnego alternatora jest wręcz niemożliwe. Istnieją jednak usterki, które obniżają jego wydajność i stopniowo działają na niekorzyść sprzętu. W tych lub innych przypadkach w pierwszej kolejności warto rozważyć regenerację alternatora, a nie błyskawiczną wymianę na nowy podzespół. Takie rozwiązanie będzie korzystne przede wszystkim dla naszego portfela.
Alternator to podzespół, który jest przymocowany bezpośrednio do silnika. Alternator jest napędzany paskiem wielorowkowym lub klinowym. Głównym elementem, który wchodzi w skład alternatora jest nieruchomy stojan oraz wirnik, który indukuje energię elektryczną. Tak odpowiedzialne zadanie alternatora wymaga od niego sprawności i wydajności na najwyższym poziomie, jednak czasami może dojść do jego usterki. Usterkę alternatora sygnalizuje czerwona kontrolka na desce rozdzielczej pojazdu. Informacji o problemach z ładowaniem nie można bagatelizować. By uzyskać korzystne parametry i powrót do wydajności sprzed awarii, najlepiej udać się do warsztatu, gdzie wykonana zostanie regeneracja alternatora.