Regeneracja rozrusznika

Czym jest rozrusznik i kiedy niezbędna jest jego regeneracja?

Rozrusznik to jeden z tych elementów pojazdu, którego obecność i wydajność są niezbędnym elementem satysfakcjonującej jazdy. Gdyby nie rozrusznik, silnik w pojeździe nie mógłby się uruchomić. Rozrusznik to urządzenie elektryczne lub pneumatyczne. Jego zadaniem jest obracanie wału korbkowego silnika, dzięki czemu możliwe jest nadawanie odpowiedniej prędkości obrotowej i umożliwienie rozpoczęcia samodzielnej pracy. W związku z tak odpowiedzialnym zadaniem jest wysoce prawdopodobne, że w pewnym momencie rozrusznik ulegnie awarii lub pogorszy się jego wydajność, a wówczas konieczne będzie podjęcie decyzji, czy poddać rozrusznik regeneracji czy wymienić część na zupełnie nową.

Jeśli interesuje Cię regeneracja, najlepiej skorzystaj z fachowej porady i pomocy specjalisty. Demontaż tej części na własną rękę bez wcześniejszej, dokładnej analizy i diagnostyki problemu może być bezzasadny lub może nawet doprowadzić do większej usterki aniżeli pierwotna. Wykwalifikowany fachowiec wykona podstawowe badanie i diagnostykę, które pozwolą na weryfikację problemu i ustalenie konkretnej przyczyny usterki. W tym celu najczęściej wystarczy sprawdzenie napięcia akumulatora i dźwięk, który wydawany jest podczas rozruchu auta. Jeśli jest nietypowy, to nie pozostaje wątpliwości – Twój rozrusznik potrzebuje regeneracji.

Regeneracja rozrusznika – korzystne rozwiązanie

Zakup nowej części wiąże się z wysokimi kosztami, nierzadko sięgającymi nawet 1000 zł, a w przypadku niektórych aut koszty mogą być nawet kilkukrotnie wyższe. Wiele osób kojarzy zregenerowane części z używanymi i na tej podstawie formułowane są negatywne opinie dotyczące sprawności i wydajności zregenerowanej części. Używane części nie są polecane jako zamienniki montowane w samochodzie, ale inaczej należy patrzeć na rozrusznik poddany regeneracji. Wymiana uszkodzonych podzespołów i dokładna weryfikacja wydajności sprzętu pozwolą z jednej strony na zreperowanie auta, z drugiej na znaczną oszczędność

Jak wygląda proces regeneracji rozrusznika?

Proces regeneracji polega na rozłożeniu wszystkich części na „czynniki pierwsze”. Wymieniane są wszystkie te elementy, które mogły mieć finalny wpływ na konkretną awarię. Następnie należy je odpowiednio przygotować do użycia. Wykonuje się m.in. smarowanie części, co pozwala na ich zabezpieczenie przed korozją. Warto również wiedzieć, że można przedłużyć żywotność rozrusznika dzięki jego właściwej eksploatacji. Zbyt długie przetrzymywanie kluczyka w pozycji zapłonu to jedna z najczęstszych przyczyn prowadzących do awarii omawianej części.