Regeneracja rozrusznika – dlaczego to się opłaca?

2018-12-20 R M

Naturalne jest, że przy regularnej eksploatacji samochodu po pewnym czasie któryś z elementów rozrusznika zużyje się lub ulegnie awarii. Wtedy pierwsze, co przychodzi nam do głowy to, by wymienić rozrusznik na nowy. To jednak wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie każdy kierowca może sobie pozwolić. Dlatego warto wziąć pod uwagę drugą opcję – regenerację zepsutej części.

Regeneracja a wymiana części

Obecnie dostęp do nowych części jest na tyle łatwy, że stosunkowo niewiele osób decyduje się na regenerację – większość wybiera kupno taniego elementu zamiennego z Chin. To, co prawda, zmniejsza koszty w porównaniu z kupnem oryginalnej części, jednak oszczędność tak naprawdę może być czysto pozorna. Jakość takich podróbek pozostawia wiele do życzenia i często bardzo szybko ulegają one awariom, co wiąże się z koniecznością zakupu kolejnych części. Dlatego często lepszym wyjściem z sytuacji jest regeneracja zużytych podzespołów oryginalnego rozrusznika w specjalistycznym zakładzie.

Jaki jest koszt regeneracji?

Najczęstszym powodem awarii rozrusznika jest najzwyklejsze zużycie części. Szczególnie często dotyczy to łożysk, kół zębatych, szczotek czy zespołu sprzęgającego. Jeśli do tego dojdzie, rozrusznik zaczyna pracować zbyt głośno lub wolno kręci silnikiem. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że do niczego się już nie nadaje. W wielu przypadkach wystarczy tutaj zwykła wymiana zepsutego podzespołu, co wiąże się z reguły z kosztami rzędu kilkudziesięciu złotych za jedną uszkodzoną część. W zależności od liczby elementów, które uległy zużyciu, cena regeneracji będzie się wahać, nadal może być jednak nawet o połowę niższa niż cena nowego, oryginalnego rozrusznika.

Pomoc specjalisty

Wiele osób boi się zdecydować na regenerację w obawie, że rozrusznik szybko zepsuje się ponownie i konieczna stanie się kolejna kosztowna wizyta u mechanika. Jednak obawy te są zupełnie nieuzasadnione. Zregenerowana część jest w stanie posłużyć równie długo co zupełnie nowy element. Oczywiście kluczowe jest jednak, by powierzyć swój samochód profesjonalnej firmie, zatrudniającej wysokiej klasy specjalistów, którzy są w stanie prawidłowo oszacować stan części i dokonać wymiany zużytych elementów.

Oczywiście możliwa jest także regeneracja uszkodzonego rozrusznika na własną rękę, warto jednak powierzyć to zadanie fachowcom. Ci nie tylko wymienią zużyte podzespoły, ale zajmą się także konserwacją wszystkich elementów, co zabezpieczy je przed korozją. Przeprowadzą również specjalistyczne testy, dzięki którym zyskamy pewność, że przyczyna awarii została właściwie zdiagnozowana i usunięta.