Wiosenny przegląd auta – co sprawdzić?

2019-03-19 R M

Zima to czas szczególnie trudny dla naszych samochodów. Nieustannie narażone są na działanie bardzo niskich temperatur, opadów, soli drogowej, piasku rozsypywanego na jezdniach, wilgoci i wielu innych szkodliwych czynników. Wszystko to sprawia, że po miesiącach zimowych z reguły są w znacznie gorszym stanie niż były wcześniej. Dlatego właśnie przełom marca i kwietnia to najlepszy moment na dokładny przegląd i przeprowadzenie niezbędnych napraw. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Gruntowne mycie

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dokładne umycie samochodu. Zimą jest to znacznie utrudnione, dlatego na aucie gromadzi się warstwa brudu, połączona z solą drogową, która często powoduje korozję. Dlatego ważne jest, by wiosną dokładnie oczyścić nie tylko nadwozie pojazdu, ale też podwozie – to drugie możemy umyć u mechanika, który uniesie samochód na podnośniku lub wprowadzi pod auto dyszę z wodą na przeznaczonym do tego wózku. Po oczyszczeniu wszystkich trudno dostępnych zakamarków należy upewnić się, czy nie doszło już do korozji i w razie potrzeby uzupełnić powłokę antykorozyjną oraz lakier.

Sprzątanie w aucie

Konieczne jest też, by zadbać o wnętrze samochodu. Po zimie warto upewnić się, czy dywaniki pod stopami nie są brudne lub wilgotne. Jeśli będą niedosuszone, w wyższych temperaturach zaczną pleśnieć i gnić, co spowoduje nie tylko brzydki zapach w aucie i defekt estetyczny, ale też zagrożenie dla zdrowia kierowcy i pasażerów.

Wycieraczki

Po zimie wskazana jest także kontrola wycieraczek. Po kilku miesiącach ciągłego kontaktu z ze śniegiem i lodem często są one zupełnie zniszczone i zostawiają nieestetyczne smugi na szybie. Koszt ich ewentualnej wymiany nie jest duży, a ta drobna rzecz znacznie poprawia komfort jazdy samochodem.

Klimatyzacja

Wiosna to także dobra pora, by zadbać o klimatyzację – wszak już niedługo jazda bez niej stanie się nie do pomyślenia. Ważna jest tutaj przede wszystkim wymiana filtra kabinowego oraz dezynfekcja całego układu, gdyż mogą gromadzić się w nim grzyby oraz pleśń. W tym wypadku do wyboru mamy dwie metody – chemiczna dezynfekcja lub ozonowanie.

Klocki, tarcze hamulcowe, płyny eksploatacyjne

Czas, kiedy wymieniamy opony na letnie, to najlepszy moment, by skontrolować również stan klocków i tarcz hamulcowych, a także wszystkich przewodów i zacisków. Zimą są one szczególnie narażone na korozję i awarię, dlatego warto upewnić się, czy nie zawiodą w najmniej odpowiednim momencie. Warto również oczywiście sprawdzić wiosną poziom płynów eksploatacyjnych, choć kontrolować tę kwestię należy przez cały rok.