Niezbędne wyposażenie samochodu zimą

2019-01-04 R M

Polska zima bywa kapryśna. Z reguły jest błotnista i raczej deszczowa niż śnieżna, w najmniej odpowiednim momencie potrafi jednak zaskoczyć silnym mrozem i sporymi opadami śniegu. Dlatego by nie dać się jej zaskoczyć, warto zawsze mieć przy sobie kilka przydatnych drobiazgów, które sprawiają, że życie każdego kierowcy staje się prostsze, gdy panują niesprzyjające warunki pogodowe.

Na śnieg i mróz

Oczywiście przede wszystkim należy mieć przy sobie te akcesoria, które ułatwiają walkę ze śniegiem i mrozem, czyli skrobaczkę i odmrażacz do szyb oraz miotełkę do śniegu. Jeśli wiemy, że nasz samochód długo będzie stał na dworze, warto mieć też ze sobą matę termiczną i zabezpieczać nią przednią szybę po zaparkowaniu auta – pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy poświęcić na jej rozmrażanie. W miesiącach zimowych warto też zastąpić materiałowe dywaniki ich gumowymi odpowiednikami. Nie są może one aż tak eleganckie, za to nie wchłaniają wody i łatwo je umyć, co pozwala utrzymać samochód w czystości.

Na wypadek awarii

Zima to czas, w którym auta są szczególnie narażone na różnorakie awarie. Dlatego warto mieć w samochodzie również sprzęt, który pomoże nam w razie takiego niespodziewanego postoju. Oprócz standardowego wyposażenia – jak kamizelka odblaskowa czy trójkąt ostrzegawczy – dobrze mieć przy sobie także mocną latarkę wraz z zapasem baterii – w tym okresie dzień jest tak krótki, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż awaria zdarzy się po zmroku. Przydać mogą się także kable rozruchowe na wypadek rozładowania akumulatora (o tym, jak ich używać, można przeczytać w artykule Awaryjne uruchamianie akumulatora krok po kroku) oraz linka holownicza.

Gdy wybieramy się w góry

Górskie drogi bywają trudne do pokonania nawet latem, zimą zaś szybko stają się bardzo niebezpieczne. Na tych mniej uczęszczanych często zalegają śnieg i lód, które mogą spowodować poślizg oraz utrudniają podjazd pod strome zbocze. Dlatego ważne jest, by przed wyprawą na narty wymienić opony na zimowe. Warto też mieć ze sobą na wszelki wypadek łańcuchy śniegowe – jeśli drogi będą zaśnieżone, poprawią one sterowność pojazdu i zapobiegną ślizganiu się kół. W niektórych rejonach ich zakładanie na pewnych odcinkach tras jest nawet obowiązkowe, dlatego przed wycieczką do górskiego kurortu – zwłaszcza położonego w Szwajcarii czy we Włoszech – warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi tam przepisami drogowymi.